Chcete investovat do nemovitostí? Zaměřte se na rekreační objekty

13.03.2022

Inflace strmě stoupá a pohlcuje úspory na bankovních účtech. Úroky nejsou schopny dorovnat ztráty, které inflace způsobuje. Pokud jsou úspory dostatečné, možná je právě teď čas investovat do nemovitostí. 

Nemovitosti sice zdražují, ale stále vynášejí
V loňském roce nemovitosti zdražily až o 20 procent a letošní rok se předpovídá i navzdory přísnějším pravidlům hypoték další růst, způsobený především zvyšováním cen stavebních materiálů. Investovat do bytu ve velkém městě je zvykem. Ovšem proč neinvestovat do rekreační nemovitosti? Je tu několik důvodů, proč se tak rozhodnout.
V prvé řadě, lidé v posledních dvou letech opět objevili nádherné kouty české a moravské země. Zjistili, že se zde dá prožít stejně zajímavá dovolená, jako ve vzdálených lokalitách, a k tomu za méně peněz. Což zvláště letos přivítají všichni, kterých se dotýká razantní zvyšování energií. Na dovolenou v zahraničí prostě v mnoha domácnostech nezbude. Navíc, populace stárne a ten, komu se chtělo objevovat svět před deseti lety, dá možná přednost pohodlí v blízkých horách.
Koupě chaty či chalupy, kterou budete následně pronajímat, se tedy může vyplatit. Ne v každé lokalitě bude možné pronajímat chatu celoročně, ale vhledem k rozvoji turistiky, a zvláště cykloturistiky, lze najít vhodné objekty, kde budou návštěvníci spokojeni.
Podle čeho vybírají lidé rekreační objekt
Podle statistik dostupných na webových portálech provozovaných za účelem krátkodobého pronájmu je na prvním místě kvalita ubytování. Záleží na vybavení objektu, který by měl mít nejen kvalitní sociální zázemí, ale také dobře zařízenou kuchyni, a jednoduše, avšak prakticky a moderně ostatní pokoje. Důležité je, aby vše bylo čisté a dobře udržovatelné. Velmi žádaným, a dnes běžným vybavením je venkovní posezení s krbem či grilem a vhodný prostor pro děti. Přidanou hodnotou je v letních měsících bazén, v zimě wellness v podobě vířivky, sauny a podobně.
Druhým kritériem je lokalita. Jestliže je chalupa na horách, bude možné ji pronajímat takřka celoročně. Na horách je nepříjemné časné jaro, kdy už se nedá lyžovat, ale všude je mokro a tající sníh. Jinak může být o chalupu celoroční zájem. Totéž platí například o vinařských oblastech. Velké vodní plochy lákají spíše v létě, ale zdatným cykloturistům, kteří jsou celý den na kolech, bude stačit i bazén na pozemku. Ti se budou spíše zajímat, kolik je v okolí zajímavých cyklistických tras, aby uspokojily jejich sportovní plány. A tak i ve zdánlivě obyčejné vesnici se může nacházet pěkná chalupa, která se stane vyhledávaným cílem na víkend či dovolenou.
Jak chalupu k pronájmu vybavit
Při pronájmu chalupy k rekreaci se můžete setkat s pojmem prostý pronájem. To znamená, že ubytovaným budou poskytnuty pouze základní služby, jako je dodávka elektrické energie, vody, plynu apod. Mezi tyto základní služby nepatří poskytnutí ložního prádla, ručníků a utěrek. Ovšem stále více ubytovatelů touží nabídnout větší komfort, a tak nabízejí široký servis, včetně lůžkovin, ručníků i dalšího textilu. Samozřejmostí je vybavení kuchyně nástroji a nádobím pro běžné vaření a stolování.
Jak chalupu pronajímat
Pronajímat je možné buď prostřednictvím zprostředkovatelů, nebo vlastní inzerce. Řada cestovních agentur nebo webových portálů, které se specializují na zprostředkování ubytování, zařadí svůj objekt do své databáze, bude jej nabízet a komunikovat s potenciálními zájemci. Druhou možností je využít služeb některých internetových portálů, na nichž se objekt pouze zaregistruje.
V prvním případě je odměnou zprostředkovateli provize z každého zajištěného ubytování. Výhodou tohoto typu spolupráce je, že agentura většinou domlouvá se zákazníkem vše, co je třeba. Zprostředkuje platbu, zasílá vouchery, poskytuje pojištění, řeší nepříjemné situace či konflikty.
V druhém případě fungují webové portály jako internetové katalogy. Ubytovatel si tam zaregistruje objekt a platí roční poplatek za prezentaci. S potenciálními zájemci však již komunikuje sám.
Ne každý chce být chalupářem. Proto je pronájem chat či chalup v současné době stále výhodnější. Vyrazit si do přírody, užít si klidu, a především soukromí, které žádný hotel či penzion neposkytne. To je trend poslední doby. A lze ho výhodně využít.


Zdroj: RealityCechy.cz