Kolik vody uteče, když… se koupete, splachujete, zaléváte zahradu. A jak ji ušetřit?

08.08.2021

Snadný přístup k vodě je v našich končinách neodmyslitelnou součástí života. Otočíme kohoutkem a... teče! Zásoby vody na planetě ale nejsou nekonečné a ani jedna kapka by tak neměla přijít nazmar. To jsou důvody, proč je třeba s ní šetřit.

Sprchujeme se, koupeme se, myjeme nádobí, pijeme kohoutkovou vodu. Zaléváme rostliny doma i na zahradě, vaříme. Vodu potřebujeme při většině aktivit běžného života. Víte, kolik jí uniká při činnostech, které vykonáváme úplně automaticky? Tento seznam vám udělá jasno:
• sprchování: 30-60 litrů
• koupání ve vaně: 100-200 litrů
• spláchnutí WC: 3 litry (malé), 10 litrů (velké)
• praní jedné várky prádla v moderní pračce: 10-40 litrů v závislosti na množství prádla, pracím programu a úspornosti pračky
• mytí rukou po dobu 10 sekund bez vypnutí vody: 2-3 litry
• mytí auta: 200 litrů
• mytí nádobí pod tekoucí vodou: 30-80 litrů
• mytí nádobí ve dřezu: 20-40 litrů
• mytí nádobí v myčce: 10-30 litrů
Rozdíly ve stejných činnostech vykonávaných jinými způsoby jsou patrné. Například mytím nádobí v myčce můžete ušetřit zhruba třetinu použité vody oproti mytí nádobí pod tekoucí vodou. K podobné úspoře dojdete, i když porovnáte krátké osprchování s koupáním ve vaně.
Jak efektivně šetřit vodu v domácnosti?
V kuchyni ušetříte, když budete mýt nádobí v myčce a zároveň ji budete pouštět teprve ve chvíli, kdy bude plná. Pokud myčku nemáte, myjte nádobí aspoň v napuštěném dřezu.
Jestliže chvíli trvá, než z kohoutku teče studená voda, nechte ji odtéct jednou a napusťte si vodu na pití třeba do džbánku, abyste nepřicházeli o vodu pokaždé, když dostanete žízeň. Potřebujete-li omýt ovoce a zeleninu, napusťte si vodu do mísy a v ní je omyjte. Použitou vodou pak můžete bez obav zalít rostliny. Takové mytí auta "spolkne" až 200 litrů vody. A mnohdy je také velkou zátěží pro přírodu - když namísto profesionálního boxu vsadíte na mytí někde "na divoko".
Obecně je základním pilířem úspory vody při běžném provozu v domácnosti to, aby nekapaly kohoutky. Dejte na to pozor jak v kuchyni, tak v koupelně. V ní včas řešte i protékající záchod, jímž může odtéct 150 litrů denně při slabém protékání, ale i 2 000 litrů denně při silném protékání! To může v opravdu extrémním případě znamenat roční finanční ztrátu až 74 000 Kč. A to už je suma...
Na WC si nechte nainstalovat úsporný splachovací systém. V přehledu výš vidíte, že malé spláchnutí je i o 7 litrů úspornější než to velké. Stejně tak si můžete nechat nainstalovat úsporný systém do sprchy. Při mytí rukou a čištění zubů zastavujte vodu, jinak protéká úplně zbytečně bez využití.
Sbírejte dešťovou vodu, ušetříte i polovinu nákladů
Naprostou špičkou mezi spotřebou vody je pak napouštění zahradního bazénu, k němuž potřebujeme obvykle od 3 000 do 20 000 litrů vody. Nejde sice o každodenní záležitost, ale je dobré o tomto množství vědět. Zavlažování zahrady zase vezme průměrně 100-700 litrů vody při každé zálivce. Samozřejmě v závislosti na rozloze zahrady a dalších okolnostech.
Úsporu až poloviny tohoto množství lze ale zajistit sběrem dešťové vody do sudů a nádrží. Sud stačí postavit k vyústění okapu a sebranou vodu pak můžete použít na zalévání zahrady. Ještě sofistikovanějším způsobem šetření je pak retenční nádrž na dešťovou vodu. Vodu v ní zadrženou dokonce můžete při pořízení komplexního řešení použít na splachování WC nebo praní prádla (a protože je taková voda měkká, bude vám stačit i méně pracích prostředků).
Co je retenční nádrž na dešťovou vodu?
Existuje hned několik druhů nádrží, z nichž si můžete vybrat - například plastové, sklolaminátové, samonosné, podzemní, nadzemní... Každá z nich má svá pro a proti.
Podstatným kritériem při výběru je taky objem nádrže. Důležité je, aby voda před sběrem i po něm prošla filtrací a taky aby se vám do domácnosti dostala o maximální teplotě 16 °C. Jen tak se v ní nebudou množit bakterie a nebude se kazit. Vodu na zahradě můžete chytat do sudů. Existují ale i sofistikovanější řešení.
Na úsporu vody můžete čerpat dotaci z programu Dešťovka II
Pokud přemýšlíte o pořízení retenční nádrže k vašemu domu, nemusíte na to být sami. Když budete chtít začít aktivně šetřit vodou, můžete si požádat o dotaci z programu Dešťovka, a to ve třech kategoriích: dešťová voda na splachování, zalévání a odpadní voda. Díky takové dotaci se návratnost investice zkracuje i o polovinu!
Na peníze z dotace se můžete těšit ale teprve až po realizaci celého projektu. .

Zdroj: RealityCechy.cz