Potřebujete prodat nemovitost? Čekání na lepší dobu se nemusí vyplatit

23.10.2022

Po rychlém zdražování přichází většinou výrazný cenový pokles. A nezáleží ani tak na tom, jestli jde o cenu zlata, železa, bitcoinu, elektřiny, plynu či realit. U nemovitostí trvá jeden takový cyklus, během kterého rostou a následně padají ceny až k pomyslnému cenovému dnu, od kterého se trh následně opět odrazí, zhruba 8-12 let. A čím nastane rychlejší zdražování, tím následně dochází i k výraznějšímu snižování cen.

Snad každý, kdo cokoli prodával, chtěl ale získat nejvyšší možnou cenu. Proto bývá zdražování cen rychlejší než následný pokles. Lidé totiž mnohem raději zvedají ceny, než slevují ze svých nároků. Kupní cena je však vždy závislá na aktuální poptávce. Na českém trhu s nemovitostmi ovšem poptávka po vlastním bydlení klesá již třetí kvartál v řadě a zatím to na zastavení poklesu příliš nevypadá. Podle oslovených realitních makléřů nechce většina prodávajících o slevách zatím slyšet. Jenže čekat na návrat silné poptávky a rostoucích cen může trvat déle, než se zdá.
Nejen trh nemovitostí, ale i mnoho dalších odvětví bylo výrazně pokřiveno příchodem pandemie v roce 2020. Velmi silné vládní stimuly ekonomiky, zrušení daně z nabytí nemovitosti či deaktivace parametrů DTI a DSTI, které jsou důležité pro žadatele o hypoteční úvěr, způsobily nápor zájemců v realitních kancelářích. Pomyslný hon na nemovitosti, přeplácení nabídkových cen či aukce nemohly trvat věčně. Již v listopadu 2021 byly vidět první známky snížení zájmu o nákup českých nemovitostí. Na realitních serverech začaly přibývat nové inzeráty rychleji než mazání těch starých. Statistiky cen bytů serverů realitycechy.cz a realitymorava.cz dokonce již na přelomu let 2021 a 2022 ukazovaly, že došlo k zastavení růstu cen bytů.
Současné zmírnění poptávky po vlastním bydlení potvrzuje také Tomáš Tuček z realitní kanceláře My dva reality: "Poptávka po nemovitostech je opravdu nižší než v minulých letech, což je dáno vyššími sazbami hypotečního úvěrování a taky velkými obavami lidí ze zdražujících se energií, které se přímo promítají do jejich výdajů. Lidé mají potřebu své prostředky spíše šetřit, protože očekávají vysoká vyúčtování a snížení úrokových sazeb."
Právě ceny energií jsou současně i důvodem, proč se na trh dostává více nemovitostí než v minulých letech. Mnohé rodinné domy, byty či rekreační objekty byly totiž v minulosti stavěny bez přihlédnutí k jejich energetické náročnosti. Nyní si ovšem lidé pečlivě zváží, zdali budou i nadále bydlet ve velkém a energeticky náročném domě, nebo se raději přestěhují do menšího, levnějšího bydlení. Jednou z možností při pořízení starších nemovitostí je jejich kompletní rekonstrukce, čítající např. zateplení, výměnu oken či instalaci fotovoltaické elektrárny, ovšem takovou investici si nemůže dovolit každý.
Tomáš Tuček tedy radí všem, kteří uvažují aktuálně o prodeji své nemovitosti, ať zbytečně neotálejí. "Není na co čekat, je možné, že vzhledem k nižšímu počtu kupujících, ceny začnou mírně klesat, takže bych doporučil prodávat co nejdříve, klidně i delší dobu."
Oproti minulým letům došlo také k výrazné změně v oblast nájemního bydlení. Nedostupné ceny nemovitostí, vysoké úrokové sazby hypotečních úvěrů či zpřísněné podmínky pro získání úvěrů na bydlení patří mezi nejčastější důvody, proč nyní zájemci raději dávají přednost nájemnímu bydlení.
Pokud tedy uvažujete o prodeji nemovitosti kontaktuje zkušeného realitního makléře, který se ve vaší oblasti dlouhodobě pohybuje a vše s ním proberte. Některé typy nemovitostí, například pozemky či chaty a chalupy je lepší dávat do prodeje na jaře, kdy se prodávají lépe než například na podzim. Naopak byty mají po celý rok poptávku velmi podobnou.
Pokud se rozhodujete o prodeji vašeho bytu či rodinného domu právě teď, nezapomeňte na správné nastavení prodejní ceny. Na větu typu: "Soused před rokem prodal za velmi draho, já chci minimálně to, co získal on," ovšem rovnou zapomeňte. Zkušený realitní makléř vás sice navrženou cenou nejspíš nepotěší, ale je lepší počítat s cenou reálnou než s takovou, za kterou by se nemovitost neprodala.

zdroj: www.realitycechy.cz